Za nami konferencja: "Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna" 6.12.2024

6 grudnia 2024 roku na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się konferencja pt. „Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna”. Wydarzenie wieńczy 11. edycję „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” i zostało zrealizowane przez Fundację Ludzki gest Jakuba Błaszczykowskiego w ramach projektu „Sport. Od teorii do praktyki” przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Prelegentami konferencji byli eksperci z Polski i zagranicy. Dr Thierry Middleton (University of Portsmouth) w swoim wystąpieniu „Czy sport ma wartość społeczną? Czy sport może wspierać integrację?” przedstawił wnioski z pracy z migrantami zaangażowanymi w sport i aktywność fizyczną. Jego prezentacja zwróciła uwagę na to, jak sport może być skutecznym narzędziem integracji społecznej i budowania mostów międzykulturowych.

Ks. prof. dr hab. Dariusz Krok z Uniwersytetu Opolskiego omówił „Psychologiczną wartość sportu jako czynnika motywacyjno-integrującego”. Ks. Krok podkreślił, jak sport może pozytywnie wpływać na rozwój osobisty oraz umacniać więzi społeczne. Dr Laura De Pretto (Leeds Trinity University, Leeds) w swoim referacie pt. „Sport, natura i mosty kulturowe: Badanie psychospołecznych korzyści zewnętrznej aktywności fizycznej w zglobalizowanym świecie” skupiła się na znaczeniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jej wystąpienie podkreśliło rolę natury w poprawie dobrostanu psychicznego i społecznego w czasach globalizacji. Pierwszą część konferencji zwieńczyło wystąpienie dra Artura Krzyżanowskiego z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie na temat dalekowschodnich systemów psychosomatycznych jako form socjalizacji. Dr Krzyżanowski przybliżył słuchaczom znaczenie praktyk takich jak joga czy tai chi w integracji społecznej oraz poprawie zdrowia psychofizycznego.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa, która była okazją podzielenia się doświadczeniami i opiniami oraz wskazanie dalszych kierunków badań nad społeczną i integracyjną wartością sportu. Gościem specjalnym panelu był trener złotej paraolimpijki Mariusz Żabiński, który podzielił się swoimi doświadczeniami podkreślając, że trening osób z niepełnosprawnościami to nie tylko sport, ale przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości, integracja społeczna i wzmacnianie ich niezależności.
Moderatorem spotkania był redaktor Donat Przybylski – dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.
Tradycyjnie już na zakończenie podsumowano 11. edycję Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie oraz wręczono nagrody jej laureatom. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody dla 45 laureatów ich 24 opiekunów i szkół. Najlepsi otrzymali laptopy, sprzęt elektroniczny i sportowy, wśród nagród dla szkół była m.in. wycieczka do Krakowa dla 50 osób, projektory, zestawy sprzętu sportowego oraz różnego rodzaju vouchery.
I miejsce w Olimpiadzie zajął Krzysztof Stasiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu. Podkreślić należy, że Krzysztof również w zeszłym roku był zwycięzcą tej Olimpiady. Laureaci kolejnych miejsc na podium to Mateusz Synowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu (II miejsce, podobnie jak w roku 2023) oraz Piotr Studencki, uczeń Zespół Szkół I Placówek Oświatowych im. Emila Godlewskiego w Nysie (III miejsce).

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz nawiązywania kontaktów między naukowcami, praktykami i pasjonatami sportu. Organizatorzy oraz uczestnicy podkreślali znaczenie podobnych inicjatyw w promowaniu wartości społecznych i edukacyjnych sportu. Laureatom i ich opiekunom gratulujemy osiągniętych wyników, a licznym sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Halowy Turniej w Piłce Nożnej

W ramach zadania: “Sport. Od teorii do praktyki” zaplanowano również “Halowy turniej piłki nożnej” w Szkole Podstawowej w Truskolasach, który odbędzie się w czwartek 12 grudnia 2024 r.

W turnieju wezmą udział uczniowie szkół podstawowych z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.

Program turnieju:

9.00 – otwarcie turnieju
9.30 – 12.30 – eliminacje grupowe
12.45 – mecz o VII miejsce
13.05 – 13.40 – półfinały turnieju
13.45 – mecz o V miejsce
14.05 – mecz o III miejsce
14.25 – finał turnieju
15.00 – wręczenie gadżetów wszystkim uczestnikom zabawy
15.20 – zakończenie turnieju i poczęstunek.

Turniej halowy dla uczniów szkół podstawowych to doskonała okazja do rozwijania pasji sportowych, rywalizacji w duchu fair play oraz integracji młodych zawodników. To nie tylko rywalizacja, ale również świetna zabawa, która uczy współpracy, zdrowej konkurencji i buduje relacje rówieśnicze. Tego typu wydarzenia promują aktywność fizyczną oraz dają uczniom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności piłkarskich.

Zaproszenie na konferencję "Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu"

Istotnym etapem konkursu „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie” realizowanego przez Fundację Ludzki gest Jakuba Błaszczykowskiego wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu jest konferencja naukowa. Tegoroczna konferencja jest współorganizowana również przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego wraz Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Temat konferencji: “Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna”.

Konferencja popularnonaukowa i gala wręczenia nagród dla laureatów, opiekunów oraz ich szkół zaplanowane są na piątek 6 grudnia 2024 r, w auli Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Temat tegorocznej konferencji “Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna” podkreśla wielowymiarowy wpływ sportu na rozwój jednostek i społeczności. Zwraca uwagę na rolę sportu jako narzędzia wspierającego integrację społeczną, wzmacniającego więzi międzyludzkie i promującego inkluzywność. W kontekście edukacji i wychowania sport staje się przestrzenią kształtowania wartości, takich jak współpraca, odpowiedzialność czy poszanowanie drugiego człowieka. Konferencja będzie zatem miejscem dyskusji o tym, jak sport może budować lepsze społeczeństwo, łącząc różne aspekty życia człowieka.

Podczas tegorocznej konferencji odbędzie się podsumowanie 11. edycji konkursu „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie”, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich laureatów wraz z nauczycielami na uroczyste podsumowanie konkursu, które odbędzie się w piątek 6 grudnia 2024 r. Oficjalne rozpoczęcie konferencji o godz. 9:30.

Wyniki etapu finałowego 11 edycji Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Komisja Konkursowa dokonało sprawdzenia 229 finałowych prac. Uczestnicy testu zmierzyli się z serią pytań, które wymagały od nich znajomości szerokiego zakresu informacji związanych z tenisem ziemnym, historią sportu oraz jego społecznymi i kulturowymi aspektami. Pytania dotyczyły zarówno konkretnych zawodników i ich osiągnięć, jak i ogólnych zasad gry oraz ciekawostek związanych z tą dyscypliną. Nie zabrakło również pytań związanych z wartościami jakie niesie sport. Wśród zadań znalazły się pytania wymagające analizy ciekawostek, znajomości terminologii oraz zasad fair play w sporcie. Taka forma testu nie tylko edukuje, ale również angażuje uczestników do bliższego zainteresowania się tą fascynującą dyscypliną.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 45 laureatów 11 edycji „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”, którzy uzyskali najwyższe wyniki. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w piątek 6 grudnia 2024 r. podczas konferencji pt.: “Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna”, która odbędzie się w Opolu, w II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 9a (Hala Sportowa) – aula wykładowa. Początek o godz. 9.30. Na uroczystość zapraszamy laureatów konkursu wraz z opiekunami – obecność obowiązkowa na całości konferencji. Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje, a nauczycielom gorące podziękowanie za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów.

Za nami finał Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

W czwartek, 21 listopada 2024 roku, Opole gościło około 230 uczestników z całej Polski, którzy wzięli udział w finałowym etapie konkursu „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie”. Tegoroczna, już 11. edycja tego wydarzenia odbywała się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz edukacyjno-sportowych inicjatyw, miało na celu nie tylko poszerzenie wiedzy młodzieży o sporcie, ale również ukazanie jego roli w budowaniu wartości takich jak integracja, współpraca i rozwój osobisty. Pierwsza część finału polegała na rozwiązaniu testu, który weryfikował wiedzę uczestników z zakresu historii, wartości w sporcie, zasad i społecznych aspektów tenisa. Po części konkursowej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z zaproszonymi gośćmi – Panią Katarzyną Nowak, określaną jako „pierwsza Dama polskiego tenisa zawodowego”, oraz Janem Chłodnickim, młodym, ale już utytułowanym tenisistą z Opola.

Pani Katarzyna Nowak, pierwsza Polka, która awansowała do TOP 50 światowego rankingu WTA, podzieliła się swoją fascynującą historią kariery zawodowej. Opowiadała o wyzwaniach, które musiała pokonać, by osiągnąć sukces, oraz o znaczeniu sportu w jej życiu. W trakcie inspirującej rozmowy uczestnicy mogli zadawać pytania, na które tenisistka odpowiadała z wielką otwartością. Jej wspomnienia i refleksje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, która doceniła jej autentyczność i motywujące podejście. Warto podkreślić, że młodzi ludzie zadawali niezwykle różnorodne pytania – zarówno o motywację do codziennego treningu, jak i o to, jak sport wpływa na życie osobiste i rozwój człowieka. Uczestników interesowało, czy warto poświęcić się karierze sportowej, jakie cechy są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu, a także jakie lekcje na przyszłość wynosi się z rywalizacji na najwyższym poziomie. To zaangażowanie i dociekliwość młodzieży świadczą o ich ogromnym zainteresowaniu zarówno tenisem, jak i szerzej rozumianą rolą sportu w życiu. Dopełnieniem tego wyjątkowego spotkania była obecność Jana Chłodnickiego, który, mimo młodego wieku, już zapisał się w historii polskiego tenisa jako Mistrz Polski Juniorów w wieku 16 lat. Jego opowieść o początkach kariery i codziennych treningach wzbudziła ciekawość oraz pokazała, że determinacja i pasja mogą prowadzić do wielkich osiągnięć.

Po części oficjalnej uczestnicy mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z gośćmi oraz uzyskania autografów, co było niezapomnianym doświadczeniem dla młodych pasjonatów tenisa. Wyniki testu finałowego zostaną ogłoszone już w najbliższy poniedziałek, 25 listopada 2024 roku. Natomiast laureaci konkursu zostaną uhonorowani podczas konferencji, która jest zwieńczeniem konkursowych zmagań, a która odbędzie się w piątek, 6 grudnia 2024 roku, w auli Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Wydarzenie to jest nie tylko doskonałą okazją do uhonorowania wiedzy i zaangażowania młodych ludzi, ale również pokazuje, jak ważne jest promowanie wartości sportu w społeczeństwie. Tegoroczna edycja konkursu potwierdza, że sport to nie tylko rywalizacja, lecz także przestrzeń do budowania relacji, rozwijania pasji i wzmacniania społecznych więzi. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy wspierali młodzież na każdym etapie przygotowań. Dzięki Waszej pracy Olimpiada stała się nie tylko wydarzeniem edukacyjnym, ale także prawdziwym świętem sportu i wartości!

Zaproszenie na finał Olimpiady

Serdecznie zapraszamy wszystkich zakwalifikowanych Uczniów wraz z Nauczycielami na finał tegorocznej edycji olimpiady, który odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).

Z wielką radością informujemy, że po teście finałowym odbędzie się spotkanie z “pierwszą Damą tenisa zawodowego w Polsce” z Panią Katarzyną Nowak – ikoną polskiego tenisa i pierwszą Polką, która awansowała do TOP 50 światowego rankingu WTA.

Katarzyna Nowak (13 stycznia 1969), jedna z najlepszych polskich tenisistek w historii, wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, prekursorka tenisa zawodowego w Polsce. Zaczynała w ciężkich czasach schyłkowego PRL-u, kiedy tenis traktowany był jako sport elitarny.

Dzięki talentowi, pracowitości oraz ogromnej determinacji, Katarzyna Nowak została pierwszą Polką w Erze Open, która awansowała do czołowej 50. świata singlowego rankingu WTA, co było – patrząc na obiektywne trudności spowodowane sytuacją w jakiej znalazła się Polska w latach 80. i na początku 90. XX w. – osiągnięciem wyjątkowym i przełomowym. Nowak jest  też pierwszą polska tenisistką, która reprezentowała Polskę na Igrzyskach. 

Śmiało można powiedzieć, że utorowała drogę dla późniejszych gwiazd – Agnieszki Radwańskiej czy Igi Świątek.

Podsumowanie etapu szkolnego 11 edycji Olimpiady

15 października br. odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Tegoroczna, już 11. edycja odbywa się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”.
W eliminacjach szkolnych w 11 edycji Olimpiady udział wzięło 1.368 uczniów z 60 szkół ponadpodstawowych. Uczniów do konkursu przygotowywało 82 nauczycieli religii i wychowania fizycznego.
Do etapu finałowego zakwalifikowało się 229 uczniów. Finał odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).

Zamieszczamy listę uczestników etapu szkolnego, którzy zakwalifikowali się to etapu finałowego. 

Za nami etap szkolny konkursu

15 października br. odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Tegoroczna, już 11. edycja  odbywa się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”. Uczniowie rozwiązywali test, odpowiadając na pytania z zakres wiadomości podanych w literaturze. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą  z zakresu relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z samym tenisem ziemnym. 

Spływają do nas protokoły i prace Uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego.  Zakwalifikowanych Uczniów wraz z nauczycielami zapraszamy na etap finałowy, który odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).

Jak tylko dostaniemy wszystkie protokoły oraz prace zamieścimy listę z Osobami zakwalifikowanymi do etapu finałowego. 

11 edycja Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Fundacja Jakuba Błaszczykowskiego Ludzki gest wraz z partnerami: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Opolskiej oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Urzędem Miasta Opola, organizują konkurs wiedzy Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie, 11 edycja: Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście obejmują zakres wiadomości podanych w literaturze przedmiotu. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z tenisem ziemnym. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „Stop zwolnieniom z WF-u”.
Realizacja wszystkich tych działań będzie opierać się na próbie ukazania integracyjnego i społecznego wymiaru sportu. Aktywność fizyczna posiada ogromny potencjał jako katalizator motywacji w różnych dziedzinach życia społecznego, m.in. relacjach społecznych, zachowaniach prozdrowotnych czy aktywności środowiskowej. Staje się to szczególnie ważne w życiu młodych ludzi, u których obserwujemy dynamiczny rozwój fizyczny i psychospołeczny.
Społeczny wymiar sportu jest wieloaspektowy i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich, tożsamości, a także w promowaniu wartości. Sport jednoczy ludzi, tworząc poczucie przynależności do grupy, niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych czy ekonomicznych. Wspólne kibicowanie, uczestnictwo w zawodach czy też organizowanie wydarzeń sportowych sprzyja integracji społecznej.
Społeczny i integracyjny wymiar sportu to aspekty, które podkreślają rolę sportu jako narzędzia do budowania więzi społecznych, promowania wartości społecznych i włączania różnych grup społecznych. Sport odgrywa istotną rolę w kształtowaniu zdrowego i zintegrowanego społeczeństwa. Jego społeczny i integracyjny wymiar sprawia, że staje się on narzędziem nie tylko do poprawy kondycji fizycznej, ale także do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, promowania wartości oraz wspierania integracji różnych grup społecznych.
Sport łączy ludzi z różnych grup społecznych, kultur, religii i narodowości, tworząc poczucie wspólnoty.

ZADANIE „SPORT. OD TEORII DO PRAKTYKI”  REALIZOWANE JEST I DOFINANSOWANA JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI