Wyniki etapu finałowego i nagrody w 9 edycji Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Około 350 uczestników z całej Polski wzięło udział w finałowym etapie konkursu „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie”, który odbył się w czwartek 8 grudnia 2022 roku w Opolu. Gościem specjalnym wydarzenia był Jakub Błaszczykowski. Temat przewodni brzmiał „etyka i fair play na boisku i poza nim” – powiedział ks. Jerzy Kostorz, organizator wydarzenia. “Pytania nawiązywały w dużej mierze do odbywających się aktualnie mistrzostw świata w Katarze. I utworzeniem zajmowała się specjalnie powołana komisja”.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 25 najlepszych uczniów – laureatów 9 edycji konkursu „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”.
Zobacz więcej
W tegorocznej edycji nagrodzeni zostaną:
Zamieszczamy listę podsumowującą etap finałowy
Lista nagrodzonych Nauczycieli
Wyróżnienia za konspekty i kodeksy
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czwartek 15 grudnia 2022 r. podczas konferencji pt.: „Etyka i fair play na boisku i poza nim”, która odbędzie się w Opolu, w II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 9a (Hala Sportowa) – aula wykładowa. Początek o godz. 9.30.
Dokładny program na plakacie – pobierz plakat.
Na uroczystość zapraszamy laureatów konkursu wraz z opiekunami – obecność obowiązkowa na całości konferencji.
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje, a nauczycielom gorące podziękowanie za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów.

Ponad 360 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski spotkało się w czwartek 8 grudnia 2022 r. w Opolu, by przystąpić do finałowego testu wiedzy 9. edycji “Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie”. Temat tegorocznej edycji: „Piłka Nożna. Etyka i fair play na boisku i poza nim”. W tym roku w konkursie uczestniczyło ponad 1375 Uczniów z 91 szkół ponadpodstawowych.
Pytania w teście finałowym dotyczyły nie tylko idei fair play czy też etyki, ale również nawiązywały do odbywających się w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Test finałowy liczył 40 pytań. Oprócz pytań otwartych i zamkniętych, tradycyjnie już jedno pytanie miało charakter opisowy, refleksyjny.
Po teście finałowym odbyło się spotkanie ze znanym piłkarzem 108-krotnym reprezentantem Polsk – gościem specjalnym wydarzenia był Jakub Błaszczykowski.
Młodzież miała nie tylko możliwość uczestniczenia w dyskusji, ale również mogła indywidualnie spotkać się z Kubą Błaszczykowskim, zadać pytanie, “zdobyć” autograf czy zrobić pamiątkowe zdjęcie.
“Cieszę się, że jest tyle młodych ludzi, którzą chcą coś więcej osiągnąć, dla których nie tylko liczy się telefon, czy media społecznościowe, ale takie sprawy jak relacje, rozmowy czy drugi człowiek” – powiedział Błaszczykowski. Wieloletni reprezentant Polski mówił między innymi o fair play w sporcie, jak również dzielił się swoim doświadczeniem jak być nie tylko dobrym piłkarzem, ale nade wszystko w codzienności dobrym czlowiekiem.
Zaproszenie na szkolenie on line: O „fair play” w szkole? Ale jak?

O „fair play” w szkole? Ale jak? – to tytuł bezpłatnego szkolenia on line dla nauczycieli szkół średnich (wychowawców klas, nauczycieli w-f i dla katechetów) oraz zatrudnionych w ośrodkach doskonalenia nauczycieli.
Celem sześciogodzinnego szkolenia jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych zachęcających uczniów do realizacji w swoim życiu osobistym, szkolnymi i sportowym zasad „fair play”.
Korzyści ze szkolenia: nauczyciele:
– zapoznają się z ideami olimpizmu i „fair play”,
– dowiedzą się jakie znaczenie wychowawcze i rozwojowe mają te idee,
– przejdą warsztaty z realizacji 8 scenariuszy zajęć wprowadzających uczniów w życie sportowe, szkolne i osobiste zgodne z zasadami „fair play”,
– dostaną 8 scenariuszy z prezentacjami multimedialnymi i interaktywnymi ćwiczeniami,
– otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia od placówki doskonalenia nauczycieli.
Terminy szkoleń (do wyboru) 12.12.2022, 13.12.2022, 14.12.2022, początek każdego szkolenia godz. 16.00.
Zgłoszenia na szkolenie: Katarzyna Cieśla, Centrum Edukacji Nauczycieli POTEST, k.ciesla@potest.pl, tel. 690 855 995.
Konferencja „Etyka i fair play na boisku i poza nim”

Istotnym etapem konkursu „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” realizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej jest konferencja: „Etyka i fair play na boisku i poza nim”
Podczas tegorocznej konferencji odbędzie się podsumowanie 9. edycji konkursu „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z piłką nożną. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „Stop zwolnieniom z WF-u” oraz projekt MEiN oraz Gościa Niedzielnego „Legendy sportu II RP”. Tematyka projektu nawiązuje do odbywających się w dniach 20 listopada – 18 grudnia XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Katar 2022.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czwartek 15 grudnia 2022 r. podczas konferencji pt.: „Etyka i fair play na boisku i poza nim”, która odbędzie się w Opolu, w II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 9a (Hala Sportowa) – aula wykładowa. Początek o godz. 9:30. Szczegółowe informacje na plakacie.
Etap finałowy OWiWwS odbędzie się 8 grudnia 2022 r.

Zobacz nagranie
9 edycja Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Zobacz więcej
ZGŁOSZENIA I UCZESTNICTWO
• Do konkursu można zgłosić każdą szkołę ponadpodstawową. Zgłoszenie następuje przez wypełnienie tego formularza.
• Zgłoszenie udziału szkoły odbywa się tylko drogą elektroniczną do 31 października 2022 r. Po dokonaniu zgłoszenia na adres mailowy Nauczyciela zgłaszającego zostaną przesłane materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu szkolnego.
• Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i finałowego. Wyniki poszczególnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www.wk.diecezja.opole.pl
LITERATURA KONKURSU
• A .Gowarzewski, „Encyklopedia piłkarskich Mistrzostw Świata”, wydawnictwo SiT, Katowice 1990 (wybrane fragmenty rozdziałów)
• M. Borek, C. Kowalski, „Krótka piłka”, Warszawa 2018 (skan wybranych fragmentów rozdziałów)
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Reprezentacja_Polski_na_mistrzostwach_%C5%9Bwiata_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Reprezentacja_Polski_na_mistrzostwach_%C5%9Bwiata_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej#10_bramek
• https://sites.google.com/site/historipilkinoznej/pilka-nozna-w-polsce/debiut-reprezentacji-polski-na-ms
• K. Kuczma, “Ciekawa historia mistrzostw świata”, https://docplayer.pl/5822797-Ciekawa-historia-pilkarskich-mistrzostw-swiata.html
• Akcjonariat Obywatelski, „Garść ciekawostek o mundialu w Katarze 2022, o których zapewne nie wiedziałeś”, https://akcjonariatobywatelski.pl/garsc-ciekawostek-o-mundialu-w-katarze-2022-o-ktorych-zapewne-nie-wiedziales/
• R. Byrski, „Dwanaście kroków do Kataru”, https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka/kroniki/dwanascie-krokow-do-kataru
• P. Kuczkowski, „Sposób na Katar”, https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka/kroniki/sposob-na-katar
• M. Leleń, „Eliminację MŚ 2022 w pigułce: Oślepiony i latynoski margines”, https://sport.tvp.pl/60767455/eliminacje-ms-2022-w-katarze-najwazniejsze-wydarzenia
• H. Duda, „Fair play – naczelna zasada etyki kształtująca osobowość sportowca oraz ułatwiająca sprawne działanie w grze sportowej”
• R. Sadlak, „Fair play w życiu wierzącego sportowca na przykładzie Grzegorza Jakosza”
• M. Polak, „Katecheza rodzinna i szkolna w procesie kształtowania życiowych postaw fair play”
• Maciej Łuczak, „Zjawiska niepożądane we współczesnym sporcie z fair play w tle”
• J. Kochel, „Zasada fair play a edukacja rodzinna”
• Z. Dziubiński, „Zaufanie społeczne jako faktor fair play w sporcie”
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Dwie Strony Medalu”,
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Trzecia Granica”,
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Ułańska Fantazja”,
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Pionier”,
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Proszę mnie źle nie wspominać…”
• A. Farbotko, „Historia mistrzostw świata w piłce nożnej – ciekawostki” https://bursaszkolna.pl/historia-mistrzostw-swiata-w-pilce-noznej-ciekawostki/
Do etapu finałowego obowiązują dodatkowo dwa poniżej zamieszczone artykuły:
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Złota dama”
• “Gość niedzielny. Sportowe Legendy II RP” – L. Śliwa, „Uśmiechnięta mistrzyni”.
ETAP SZKOLNY
1. Za przebieg etapu szkolnego odpowiadają Nauczyciele zgłaszający udział szkoły w konkursie. Nauczyciel zgłaszający otrzymuje na skrzynkę mailową test dla ucznia, test z kluczem odpowiedzi oraz protokół przeprowadzenia etapu szkolnego.
2. Nauczyciel zgłaszający szkołę, w porozumieniu z Dyrekcją szkoły, powołuje trzyosobową Szkolną Komisję Konkursową.
3. Do etapu finałowego kwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia i zajęli pięć pierwszych miejsc – każdą szkołę może reprezentować maksymalnie 5 najlepszych uczniów (jeśli szkoła tworzy Zespół Szkół wówczas można zgłosić po pięciu najlepszych uczniów z każdej szkoły tworzącej Zespół Szkół, np. technikum – 5 uczniów i szkoła branżowa – 5 uczniów).
4. Szkolna Komisja Konkursowa przesyła protokół i formularze odpowiedzi uczniów kwalifikujących się do etapu finałowego na adres Wydziału Katechetycznego do pięciu dni od zakończenia etapu szkolnego (decyduje data stempla pocztowego).
5. W przypadku, gdy uczeń poprawia w teście błędną odpowiedź, odpowiedź prawidłowa musi być opatrzona własnoręcznym podpisem (dotyczy tylko zadań z odpowiedziami do wyboru a, b, c lub a, b, c, d). W przypadku braku podpisu odpowiedź uznaje się za nieważną.
ETAP FINAŁOWY
1. Etap finałowy odbędzie się w Opolu (aula seminaryjno-akademicka, ul. Drzymały 1a).
2. Za przebieg etapu finału odpowiedzialne są osoby wyznaczone przez Organizatora, które upoważnione są do powołania Komisji Konkursowej.
3. W przypadku, gdy uczeń poprawia w teście błędną odpowiedź, odpowiedź prawidłowa musi być opatrzona własnoręcznym podpisem (dotyczy tylko zadań z odpowiedziami do wyboru: a, b, c lub a, b, c, d). W przypadku braku podpisu odpowiedź uznaje się za nieważną.
4. O kolejności zajętych miejsc wśród laureatów decyduje liczba punktów zdobytych w finale – w przypadku identycznej ilości punktów dwóch lub więcej uczestników, pod uwagę będą brane punkty zdobyte w etapie szkolnym.
5. Komisja Konkursowa przedstawia wyniki finału na stronie www.wk.diecezja.opole.pl w terminie siedmiu dni od zakończenia finału ogólnopolskiego.
TERMINARZ KONKURSU
• Do 31 października 2022 r. – przyjmowanie zgłoszeń szkoły
• Etap szkolny – 15 listopada 2022 r. (materiały niezbędne do przeprowadzenia etapu szkolnego nauczyciel otrzymuje na swój adres mailowy podany przy zgłoszeniu szkoły).
• Do 30 listopada 2022 r. – przyjmowanie konspektów oraz szkolnych kodeksów wysyłanych na adres mailowy olimpiada@diecezja.opole.pl
• Etap finałowy – 8 grudnia 2022 r. (godz. 11.00), aula seminaryjno-akademicka w Opolu, ul. Drzymały 1a.
• Konferencja i gala wręczenia nagród dla laureatów – 15 grudnia 2022 r., aula Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ul. Prószkowska 76 w Opolu.
ORGANIZATORZY I PARTNERZY
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu
Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Urząd Miasta Opola
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Energetyka Cieplna Opolszczyzny ECO
NAGRODY
Przykładowe nagrody dla zwycięskich uczniów:
-zestawy meblowe,
-piłki i koszulki z autografami Reprezentantów Polski,
-vouchery: do sklepów sportowych i sklepów z elektroniką,
-sprzęt sportowy i elektroniczny,
-inne atrakcyjne nagrody.
Przykładowe nagrody dla nauczycieli:
-koszulki z autografami Reprezentantów Polski,
-piłki i sprzęt sportowy,
-sprzęt elektroniczny,
-inne atrakcyjne nagrody.
Przykładowe nagrody dla szkół:
-sprzęt sportowy,
-wycieczka szkolna zorganizowana przez biuro podróży,
-sprzęt elektroniczny,
-vouchery na zakupy w sklepach sportowych i elektronicznych,
-inne atrakcyjne nagrody.
REGULAMIN KONKURSU
Postanowienia ogólne
1) Organizatorami konkursu są: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, Urząd Miasta Opola.
2) Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany regulaminu w trakcie trwania konkursu.
Cele konkursu
1) Propagowanie wartości w sporcie.
2) Ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.
3) Poszerzenie zamiłowań sportowych młodzieży.
4) Propagowanie zachowań fair play.
5) Promocja regularnej aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.
6) Motywowanie do uczęszczania na lekcje WF-u i propagowanie pasji sportowych w ramach zajęć pozalekcyjnych.
7) Poznawanie nauczania Kościoła katolickiego i papieży na temat sportu i aktywności fizycznej.
8) Popularyzowanie wśród uczniów sportów drużynowych, a zwłaszcza piłki nożnej.
9) Poznawanie historii piłkarskich mistrzostw świata oraz legend sportu.
Warunki uczestnictwa, terminarz
1) Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny.
2) Prawo do udziału przysługuje uczniom szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, szkół branżowych.
3) Zgłoszenia udziału w konkursie następują poprzez wypełnienie formularza na stronie www.wk.diecezja.opole.pl
4) Konkurs Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie odbywa się w dwóch etapach:
– etap szkolny (test wiedzy) – 15.11.2022,
– etap finałowy (test wiedzy) – 08.12.2022, godz. 11.00 (aula seminaryjno-wydziałowa, Opole, ul. Drzymały 1a).
5) Zwieńczenie konkursu stanowi konferencja i gala wręczenia nagród – 15.12.2022 (aula Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76 w Opolu).
6) We wszystkich etapach konkursu uczniowie startują indywidualnie.
7) Podejmując decyzję udziału w konkursie uczestnicy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania Regulaminu.
8) Jeśli uczniowie uczęszczają do zespołu szkół wówczas do etapu finałowego kwalifikuje się pięciu najlepszych uczniów z każdej szkoły (tzn. z liceum, technikum bądź szkoły branżowej), którzy zdobyli co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania.
Przebieg konkursu
A) Uczniowie
1. Organizatorzy konkursu opracowują testy dla uczniów.
2. Wszyscy uczestnicy otrzymują do rozwiązania właściwy dla danego etapu zestaw zadań.
3. Czas przeznaczony na wypełnienie testu na każdym etapie: 45 min.
B) NAUCZYCIELE-OPIEKUNOWIE
4. W etapie finałowym mogą wziąć czynny udział także nauczyciele-opiekunowie uczestników Olimpiady.
5. Nauczyciele przygotowują konspekt lekcji w oparciu o przygotowany przez Organizatorów schemat i przesyłają go do 30 listopada br. na adres mailowy olimpiada@diecezja.opole.pl w dwóch formatach: doc oraz pdf. Pliki winny być opisane wg wzoru: konspekt-jan-kowalski-poznan (nie stosujemy polskich znaków).
Proponowane tematy konspektu:
a) Sport jako wartość;
b) Etyka i fair play w wychowaniu sportowym;
c) Sportowiec jako wzór osobowy.
6. Konspekty będą podlegały ocenie wg kryteriów:
a) zgodność z przesłanym schematem,
b) zgodność treści z tematem,
c) dobór metod aktywizujących uczniów w trakcie zajęć.
7. Za przygotowany konspekt nauczyciel może otrzymać dodatkowe punkty w kategorii: nagroda dla nauczyciela.
C) SZKOŁY
8. Uczestnicy Olimpiady wraz z nauczycielem-opiekunem przygotowują „Szkolny Kodeks fair play”.
– do opracowania Kodeksu pomocą może służyć artykuł (Ks. J. Kostorz, “Wielowymiarowość szkolnych kodeksów etyki fair play” ).
9. Kodeksy będą podlegały ocenie wg kryteriów:
a) maksymalnie 10 reguł,
b) oryginalny sposób ujęcia / przedstawienia zasad,
c) Kodeks nie może być plagiatem.
10. Nauczyciele przesyłają Kodeks w terminie do 30 listopada br. na adres mailowy olimpiada@diecezja.opole.pl w dwóch formatach: doc. oraz pdf. Obydwa pliki winny być opisane wg wzoru: kodeks-jan-kowalski-poznan (nie stosujemy polskich znaków).
10. Za przygotowany Kodeks szkoła może otrzymać dodatkowe punkty w kategorii: nagroda dla szkoły.
Kryteria przyznawania nagród
1. Nagrody otrzymują zarówno uczniowie, którzy zwyciężyli w OWiWwS, jak również nauczyciele oraz szkoły, do których uczęszczają uczniowie-laureaci.
2. UCZNIOWIE-LAUREACI – przy nagradzaniu Organizatorzy biorą pod uwagę liczbę punktów zdobytych w finale (w przypadku identycznej ilości punktów dwóch lub więcej uczestników, pod uwagę będą brane punkty zdobyte w etapie szkolnym).
3. NAUCZYCIELE – przy nagradzaniu Organizatorzy biorą pod uwagę również:
– miejsca zajęte przez uczniów-laureatów w finale,
– konspekt przygotowany przez nauczyciela.
4. SZKOŁY – przy nagradzaniu Organizatorzy biorą pod uwagę również:
– ilość uczniów, którzy wzięli udział w konkursie począwszy od etapu szkolnego,
– ilość uczniów-laureatów,
– „Szkolny Kodeks fair play” przygotowany przez uczniów wraz z nauczycielem.
Ustalenia końcowe
1. W przypadku zaistnienia sytuacji, które nie są przewidziane w Regulaminie, decyzję podejmują Organizatorzy konkursu.
2. Regulamin, literatura, aktualne informacje oraz wyniki konkursu dostępne są na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu www.wk.diecezja.opole.pl
3. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatorów swoich danych osobowych oraz umieszczanie zdjęć zawierających wizerunek uczestnika w celu prawidłowego przeprowadzenia konkursu.
Informacje:
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu
Ks. prof. UO Jerzy Kostorz, tel. 664-477-422
Korespondencja:
Adres do wysłania protokołu i testów z etapu szkolnego oraz oświadczenia o przetwarzaniu danych uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego:
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalne w Opolu
ul. Książąt Opolskich 19
45-005 Opole
(z dopiskiem „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie”)
Realizacja grantu „Etyka i fair play na boisku, w wychowaniu i w życiu ” jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.