Zaproszenie na finał Olimpiady
Serdecznie zapraszamy wszystkich zakwalifikowanych Uczniów wraz z Nauczycielami na finał tegorocznej edycji olimpiady, który odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).
Z wielką radością informujemy, że po teście finałowym odbędzie się spotkanie z “pierwszą Damą tenisa zawodowego w Polsce” z Panią Katarzyną Nowak – ikoną polskiego tenisa i pierwszą Polką, która awansowała do TOP 50 światowego rankingu WTA.
Katarzyna Nowak (13 stycznia 1969), jedna z najlepszych polskich tenisistek w historii, wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, prekursorka tenisa zawodowego w Polsce. Zaczynała w ciężkich czasach schyłkowego PRL-u, kiedy tenis traktowany był jako sport elitarny.
Dzięki talentowi, pracowitości oraz ogromnej determinacji, Katarzyna Nowak została pierwszą Polką w Erze Open, która awansowała do czołowej 50. świata singlowego rankingu WTA, co było – patrząc na obiektywne trudności spowodowane sytuacją w jakiej znalazła się Polska w latach 80. i na początku 90. XX w. – osiągnięciem wyjątkowym i przełomowym. Nowak jest też pierwszą polska tenisistką, która reprezentowała Polskę na Igrzyskach.
Śmiało można powiedzieć, że utorowała drogę dla późniejszych gwiazd – Agnieszki Radwańskiej czy Igi Świątek.
Podsumowanie etapu szkolnego 11 edycji Olimpiady
15 października br. odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Tegoroczna, już 11. edycja odbywa się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”.
W eliminacjach szkolnych w 11 edycji Olimpiady udział wzięło 1.368 uczniów z 60 szkół ponadpodstawowych. Uczniów do konkursu przygotowywało 82 nauczycieli religii i wychowania fizycznego.
Do etapu finałowego zakwalifikowało się 229 uczniów. Finał odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).
Zamieszczamy listę uczestników etapu szkolnego, którzy zakwalifikowali się to etapu finałowego.
Za nami etap szkolny konkursu
15 października br. odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Tegoroczna, już 11. edycja odbywa się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”. Uczniowie rozwiązywali test, odpowiadając na pytania z zakres wiadomości podanych w literaturze. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z samym tenisem ziemnym.
Spływają do nas protokoły i prace Uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego. Zakwalifikowanych Uczniów wraz z nauczycielami zapraszamy na etap finałowy, który odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).
Jak tylko dostaniemy wszystkie protokoły oraz prace zamieścimy listę z Osobami zakwalifikowanymi do etapu finałowego.
11 edycja Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie
Fundacja Jakuba Błaszczykowskiego Ludzki gest wraz z partnerami: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Opolskiej oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Urzędem Miasta Opola, organizują konkurs wiedzy Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie, 11 edycja: Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście obejmują zakres wiadomości podanych w literaturze przedmiotu. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z tenisem ziemnym. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „Stop zwolnieniom z WF-u”.
Realizacja wszystkich tych działań będzie opierać się na próbie ukazania integracyjnego i społecznego wymiaru sportu. Aktywność fizyczna posiada ogromny potencjał jako katalizator motywacji w różnych dziedzinach życia społecznego, m.in. relacjach społecznych, zachowaniach prozdrowotnych czy aktywności środowiskowej. Staje się to szczególnie ważne w życiu młodych ludzi, u których obserwujemy dynamiczny rozwój fizyczny i psychospołeczny.
Społeczny wymiar sportu jest wieloaspektowy i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich, tożsamości, a także w promowaniu wartości. Sport jednoczy ludzi, tworząc poczucie przynależności do grupy, niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych czy ekonomicznych. Wspólne kibicowanie, uczestnictwo w zawodach czy też organizowanie wydarzeń sportowych sprzyja integracji społecznej.
Społeczny i integracyjny wymiar sportu to aspekty, które podkreślają rolę sportu jako narzędzia do budowania więzi społecznych, promowania wartości społecznych i włączania różnych grup społecznych. Sport odgrywa istotną rolę w kształtowaniu zdrowego i zintegrowanego społeczeństwa. Jego społeczny i integracyjny wymiar sprawia, że staje się on narzędziem nie tylko do poprawy kondycji fizycznej, ale także do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, promowania wartości oraz wspierania integracji różnych grup społecznych.
Sport łączy ludzi z różnych grup społecznych, kultur, religii i narodowości, tworząc poczucie wspólnoty.
OLIMPIADA REALIZOWANA JEST W RAMACH ZADANIA „SPORT. OD TEORII DO PRAKTYKI” I DOFINANSOWANA JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI