11 edycja Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Fundacja Jakuba Błaszczykowskiego Ludzki gest wraz z partnerami: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Opolskiej oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Urzędem Miasta Opola, organizują konkurs wiedzy Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie, 11 edycja: Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście obejmują zakres wiadomości podanych w literaturze przedmiotu. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z tenisem ziemnym. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „Stop zwolnieniom z WF-u”.
Realizacja wszystkich tych działań będzie opierać się na próbie ukazania integracyjnego i społecznego wymiaru sportu. Aktywność fizyczna posiada ogromny potencjał jako katalizator motywacji w różnych dziedzinach życia społecznego, m.in. relacjach społecznych, zachowaniach prozdrowotnych czy aktywności środowiskowej. Staje się to szczególnie ważne w życiu młodych ludzi, u których obserwujemy dynamiczny rozwój fizyczny i psychospołeczny.
Społeczny wymiar sportu jest wieloaspektowy i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich, tożsamości, a także w promowaniu wartości. Sport jednoczy ludzi, tworząc poczucie przynależności do grupy, niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych czy ekonomicznych. Wspólne kibicowanie, uczestnictwo w zawodach czy też organizowanie wydarzeń sportowych sprzyja integracji społecznej.
Społeczny i integracyjny wymiar sportu to aspekty, które podkreślają rolę sportu jako narzędzia do budowania więzi społecznych, promowania wartości społecznych i włączania różnych grup społecznych. Sport odgrywa istotną rolę w kształtowaniu zdrowego i zintegrowanego społeczeństwa. Jego społeczny i integracyjny wymiar sprawia, że staje się on narzędziem nie tylko do poprawy kondycji fizycznej, ale także do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, promowania wartości oraz wspierania integracji różnych grup społecznych.
Sport łączy ludzi z różnych grup społecznych, kultur, religii i narodowości, tworząc poczucie wspólnoty.

OLIMPIADA REALIZOWANA JEST W RAMACH ZADANIA „SPORT. OD TEORII DO PRAKTYKI”  I DOFINANSOWANA JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI